Skwalan, czyli pochodna skwalenu, jako pierwsza pomoc dla przesuszonej i podrażnionej skóry twarzy i całego ciała 0
Skwalan, czyli pochodna skwalenu, jako pierwsza pomoc dla przesuszonej i podrażnionej skóry twarzy i całego ciała

Skwalan, czyli pochodna skwalenu, jako pierwsza pomoc dla przesuszonej i podrażnionej skóry twarzy i całego ciała

 

Twoja skóra jest przesuszona, podrażniona, zmęczona, pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia? Nawet dobry krem nie jest w stanie przynieść oczekiwanych rezultatów? Na pomoc przyjdzie Ci naturalny kosmetyk w postaci serum ze skwalanu.

 

Czym jest skwalan i jakie jest jego działanie?

Skwalan jest pochodną skwalenu, węglowodoru wielonienasyconego, będącego składnikiem płaszcza lipidowego skóry. Skwalan powstaje w skutek wysycenia wiązań skwalenu, dzięki czemu zyskuje trwałość oraz odporność na rozkład pod wpływem tlenu i promieniowania UV, zachowując tożsame działanie.

Zarówno skwalen, jak i jego odporniejsza wersja, czyli skwalan, jest niezbędny do utrzymania skóry twarzy i ciała w zdrowiu. Posiada działanie przeciwzapalne, a także, dzięki wzmocnieniu bariery ochronnej skóry – przeciwbakteryjne. Wspomaga proces gojenia ran i podrażnień a także łagodzi stany zapalne skóry. Jako cenny antyoksydant, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Doskonale nawilża oraz odżywia skórę. Dodatkowo skwalan pozwala na lepsze wchłanianie substancji odżywczych z używanych naturalnych kosmetyków, jak balsamy, kremy czy mleczka. Jest bezbarwny i nie posiada zapachu. Jest naturalnym kosmetykiem dla większości rodzajów skóry twarzy i ciała.

Ponieważ już po 25 roku życia poziom skwalenu w skórze drastycznie spada, należy zadbać o odpowiednią jego podaż, aby długo cieszyć się zdrową, nawilżona i wolną od zmarszczek skórą. 

 

Skąd pozyskiwany jest skwalen?

Skwalen w przemyśle kosmetycznym w dużej mierze pozyskiwany jest z wątroby rekina. Oprócz tego występuje w źródłach roślinnych m.in. w oliwie z oliwek oraz w amarantusie, dzięki czemu możemy mieć wegańską wersję tego bardzo cennego składnika. 

 

Zastosowanie skwalanu w kosmetyce

Skwalen, a w sumie jego bardziej trwała wersja, czyli skwalan, jako naturalny kosmetyk ma bardzo wszechstronne zastosowanie, jeśli chodzi o przemysł kosmetyczny.  

Świetnym produktem jest wegańskie serum Manoo Naturalnie wykonane w 100% ze skwalanu pozyskanego z oliwy z oliwek, które można wykorzystać zarówno solo, jak i w połączeniu z ulubionym balsamem czy kremem, dodając 3ml serum na każde 60ml kremu. Dodane do kąpieli w ilości kilku kropel sprawi, że Twoje ciało będzie miękkie i gładkie a skóra nawilżona. 

Serum bardzo dobrze sprawdzi się przy cerze dojrzałej, wrażliwej oraz problematycznej, zwłaszcza trądzikowej. 

Nie należy obawiać się stosowania go na skórze tłustej i trądzikowej, ponieważ bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstw.  

Dodatkowo serum można użyć, jako bazę pod perfumy, ponieważ pięknie utrwala zapach, nie zmieniając go. 

Osoby z przesuszonymi włosami, zniszczonymi zabiegami kosmetycznymi, docenią serum ze skwalanem, dzięki jego nawilżającym i naprawczym właściwościom. Wystarczy wmasować w wilgotne końce włosów kilka kropel serum, aby znacznie je nawilżyć, odżywić oraz zapobiec rozdwojeniu końców.

Jako ciekawostkę dodam, że skwalan jest również cenionym lubrykantem. Może być stosowany w czystej postaci, ale jest również składnikiem gotowych żeli intymnych.

 

Skwalen nie tylko w kosmetyce

Skwalen to nie tylko piękna, nawilżona i zdrowa skóra! Skwalen to bardzo silny antyoksydant, chroniący przed różnymi chorobami. Wspomaga pracę narządów, w tym trzustki oraz wątroby. Dzięki właściwościom wiązania tlenu i przekazywania go do wszystkich komórek organizmu, zapewnia zdrowie, dobre samopoczucie oraz młody wygląd. 

Skwalen ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz chemoperwencyjne, dzięki czemu może chronić przed przekształceniem nowotworu łagodnego w złośliwy. Dodatkowo może mieć duży wpływ na przeciwdziałanie chorobie niedokrwiennej serca.

Skwalen pomaga usuwać z organizmu ksenobiotyki, czyli substancje chemiczne obce dla organizmu jak np. substancje konserwujące z żywności czy dodatki smakowe oraz wdychany wraz z powietrzem smog. Dodatkowo pomaga w usuwaniu innych trucizn, które rozpuszczają się w skwalenie. W medycynie wykorzystywany jest (w wysokim stężeniu) jako odtrutka w przypadku zatrucia lekarstwami czy przedawkowania. 

Aby dostarczyć organizmowi skwalen wraz z dietą należy spożywać wysokiej jakości oliwę z oliwek oraz ziarna amarantusa. Można również wykorzystać olej z amarantusa do przyrządzania sałatek czy past kanapkowych jak hummus. 

 

Skwalen (oraz skwalan) to zbyt cenna substancja, żeby przejść koło niego obojętnie! Zarówno dostarczany do organizmu wraz ze zdrową dietą, jak i stosowany zewnętrznie w formie naturalnego kosmetyku, pomoże zadbać o piękno i zdrowie naszej skóry i całego organizmu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl