Pielęgnacja włosów - domowe kosmetyki 0
Pielęgnacja włosów - domowe kosmetyki

Domowe zero waste, czyli naturalne kosmetyki prosto z kuchni – pielęgnacja włosów

 

W poprzednim artykule z cyklu „domowe zero waste” podałam Wam propozycję na wykonanie świetnie działających maseczek do twarzy z produktów, które można znaleźć w kuchni każdego domu. Dzisiaj przyszła pora na pielęgnację włosów. Jeśli jesteś ciekawa, w jaki sposób zadbać o swoje włosy, wykorzystując podstawowe artykuły spożywcze, serdecznie zapraszam do przeczytania posta.

Rodzaje włosów 

Ważną rzeczą, w odpowiednim doborze składników czyli naturalnych kosmetyków z własnej kuchni, jest poznanie rodzaju swoich włosów. Wyróżnić możemy trzy podstawowe typy:

  1. Włosy wysokoporowate
  2. Włosy średnioporowate
  3. Włosy niskoporowate

Do najczęściej występujących w Polsce należą włosy średnioporowate, czyli takie, które nie są zniszczone ani spalone zabiegami kosmetycznymi, nie są bardzo kręcone i puszące się, natomiast dobrze poddają się stylizacji na gorąco.

Włosy wysokoporowate, to włosy z odchyloną łuską włosa. Często zniszczone źle wykonanymi zabiegami fryzjerskimi jak rozjaśnianie czy trwała. Włosy takie bardzo się puszą, są suche i bardzo podatne na wszelkie odgniecenia.

Natomiast włosy niskoporowate wyróżnia ich bardzo zdrowy wygląd, blask i ogromna trudność wykonania na nich jakiejkolwiek stylizacji na gorąco. Zrobiona fryzura „nie trzyma się” na nich, a włosy po przeczesaniu mogą zmniejszyć swoja objętość.  

Odpowiednie określenie rodzaju włosów pozwoli Ci prawidłowo o nie zadbać, tak, aby wyglądały lepiej. Pamiętaj jednak, że w grę mogą wchodzić inne czynniki jak chociażby wilgotność powietrza czy temperatura, także zawsze kieruj się tez swoim wyczuciem i próbuj nowych sposobów na pielęgnację włosów, jeśli nie udało ci się jeszcze osiągnąć odpowiedniego i zadawalającego efektu.

 

OLEJOWANIE WŁOSÓW

Olejowanie włosów to coraz bardziej powszechny rodzaj ich pielęgnacji. Swoje uznanie zdobył w szerokim gronie włosomaniaczek. Odpowiednio dobrany olej potrafi zdziałać cuda, dlatego szczerze zachęcam Cię do skorzystania z tego sposobu pielęgnacji włosów.

Jaki olej wybrać

Oczywiście korzystamy w pierwszej kolejności z naturalnych kosmetyków czyli z tego, co mamy w domu. A najczęściej stosowane oleje w naszych kuchniach to: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy, olej z pestek winogron, lniany, kokosowy i sezamowy. 

Włosy wysokoporowate – tu sprawdzą się takie oleje jak słonecznikowy, olej z pestek winogron czy olej z awokado (można użyć owocu awokado do zrobienia maseczki na włosy). Chodzi o to, żeby otulić włos warstwą ochronną, która wygładzi łuskę, nabłyszczy oraz zapobiegnie puszeniu się i nadmiernej utracie wilgoci.

Włosy średnioporowate – do olejowania takich włosów można użyć oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego, lnianego, sezamowego czy z awokado. Dobrze dobrany olej sprawi, że włosy będą gładsze, miękkie w dotyku i błyszczące.

Na włosy o niskiej porowatości warto nakładać oleje nasycone, składające się z małych cząsteczek, czyli olej kokosowy, słonecznikowy czy lniany.

Oczywiście, jeśli zauważysz, że włosy po danym oleju nie są takie, jak byś tego oczekiwała, spróbuj użyć innego oleju, do momentu aż będziesz zadowolona z efektu.

Jak olejować włosy

Włosy możesz olejować na różne sposoby:

Sposób pierwszy – olej solo na suche włosy

Na 30-60 minut przed myciem włosów nałóż 1-2 łyżki wybranego oleju równomiernie na włosy, następnie umyj głowę tak, jak to robisz zazwyczaj, na koniec nakładając odpowiednią odżywkę.

Sposób drugi – olejowanie na podkład

W tym przypadku, przed nałożeniem oleju na włosy, spryskaj je odzywką w płynie lub nałóż hydrolat, w postaci np. żelu aloesowego. Następnie nałóż równomiernie wybrany olej. Zabieg wykonaj na ok 30-60 minut przed umyciem głowy.

Sposób trzeci – olejowanie na ciepło

Zmocz delikatnie włosy ciepłą wodą i nałóż na nie lekko podgrzany, wybrany olej. Nałóż czepek foliowy i owiń włosy ręcznikiem. Jak w poprzednich przypadkach, zabieg wykonaj na 30-60 minut przed umyciem głowy.

Sposób czwarty – olejowanie z maską

Wymieszaj 2-3 łyżki wybranego oleju, lub mieszanki olejów z porcją maski do włosów i nałóż mieszankę na długość włosów. Do mikstury możesz dodać kilka kropel skwalanu czy kwasu hialuronowego. Zabieg wykonaj na ok 30-60 minut przed umyciem głowy.

 

Nie polecam olejowania włosów na noc czy na kilka godzin przed umyciem głowy. Może to niepotrzebnie rozmiękczyć strukturę włosa i rozchylić jego łuskę.

Jak często olejować włosy

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Ogólnie można przyjąć, że olejowanie powinno się wykonywać przynajmniej jeden raz w tygodniu. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że częstsze zabiegi olejowania znacznie poprawiają wygląd i nawilżenie włosów. Przynajmniej w przypadku włosów o średniej porowatości. Dlatego zachęcam Cię do wypróbowania po pierwsze różnych olei na włosy oraz ich mieszanek a po drugie różnych sposobów i różnej częstotliwości olejowania. Dzięki temu szybko dowiesz się, co Twoje włosy lubią najbardziej. A efekt potrafi być naprawdę spektakularny, także warto!

 

MASKI NA WŁOSY

Kolejny sposób na kuchenne zero waste dla włosów to robienie masek z produktów spożywczych. Do tego celu nada się naprawdę sporo artykułów spożywczych, a są nimi:

  • Żółtko jaja – odbudowuje strukturę włosa (nie stosuj częściej niż raz w tygodniu)
  • Awokado – pięknie nawilża i odżywia włosy
  • Banan – nawilża i odżywia pasma
  • Ocet lub sok z cytryny – domyka łuskę włosa; wskazane po koloryzacji włosów
  • Miód – nawilża i odżywia
  • Jogurt naturalny – odbudowuje i nawilża
  • Siemię lniane – nawilża i zmiękcza włosy
  • Żelatyna – ma silne działanie nabłyszczające
  • I oczywiście oleje – nawilżają, chronią przed utrata wilgoci i odżywiają włosy 

Oczywiście nie warto i naprawdę nie polecam kłaść na włosy wszystkiego, co popadnie 😊 Ale użycie powyższych składników z głową i w ramach potrzeb włosów, pozwoli osiągnąć efekt porównywalny z najdroższymi kosmetykami.

Poniżej znajdziesz kilka przepisów na świetne maseczki do włosów ze składników prosto z Twojej kuchni.

Maska nabłyszczająca

4 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki miodu

Składniki wymieszaj ze sobą i nałóż na włosy na 20 minut. Po tym czasie umyj głowę, nałóż odzywkę i spłucz dokładnie włosy.

 

Maska nawilżająco – odbudowująca

1 banan rozgnieciony
1/4 szklanki miodu
1/2 szklanki jogurtu naturalnego

Składniki wymieszaj ze sobą i nałóż na włosy na 60 minut. Po tym czasie umyj głowę, nałóż odzywkę i spłucz dokładnie włosy.

 

Maska odbudowująca, domykająca łuski włosów

2 łyżki miodu
4 łyżki octu jabłkowego
2 żółtka jaj

Składniki wymieszaj ze sobą i nałóż na włosy na 20 minut. Po tym czasie umyj głowę, nałóż odzywkę i spłucz dokładnie włosy.

 

Maska laminująca włosy

Kilka łyżek żelu lnianego (gotuj kilka łyżek siemienia lnianego na wodzie do momentu uzyskania „glutka”, przecedź)

Łyżeczka żelatyny (rozpuszczona w łyżce dobrze cieplej wody)

2 łyżki ulubionego oleju

 

Składniki wymieszaj ze sobą i nałóż na włosy na 60 minut. Po tym czasie umyj głowę, nałóż odzywkę i spłucz dokładnie włosy.

 

Jak widać, sposobów na zadbanie o włosy naturalnymi kosmetykami w postaci produktów spożywczych z własnej kuchni jest sporo. Zachęcam Cię do tego abyś spróbowała zarówno olejowania, jak i wykonania maseczki na włosy. To naprawdę świetny pomysł na wykorzystanie niezużytych resztek z domu oraz na sporą oszczędność pieniędzy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl