Szczotkowanie ciała na sucho 0
Szczotkowanie ciała na sucho

Zainspirowaliście mnie do powiedzenia kilku słów o szczotkowaniu ciała na sucho - widząc rosnącą sprzedaż naszych szczotek winna jestem kilku wyjaśnień.... :)

Wiecie że w przeszłości kobiety, aby cieszyć się jędrnym i aksamitnym ciałem, wykorzystywały do masowania ciała wysuszoną trawę? 

Chińczycy używali suszonych owoców trukwy ostrokątnej, a Indianie suszonych kolb kukurydzy. Z kolei Japończycy, przed gorącą kąpielą, szczotkowali się wysuszonymi, twardymi częściami traw lub szorstkimi materiałami. W starożytnej Grecji zamiast szczotek używano metalowych skrobaków. Finowie do dziś praktykują usuwanie martwego naskórka poprzez omiatanie ciała gałązkami brzozy. W systemie medycyny hinduskiej, znany był rytuał „garshana". Polegał na szczotkowaniu ciała po przebudzeniu, kilka minut przed pierwszą kąpielą, co zalecane jest również dziś.

Szczotkowanie ciała na sucho to obecnie bardzo popularny zabieg, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Jakie są jego pozytywne efekty? Szczotkowanie ciała działa dobrze nie tylko na naszą skórę, ale na cały organizm. Odmładza go, pobudza do regeneracji, poprawia nastrój. Masaż szczotką aktywizuje receptory, które pozytywnie oddziałują na samopoczucie i sprawiają, że nasze ciało wypełnia się siłą witalną.

 

 

 

DLACZEGO SKÓRA PIĘKNIEJE?

Szczotkowanie to głębokie oczyszczanie skóry, które  poprawia ukrwienie ciała, a także sprawia, że wszystkie warstwy skóry są bardziej odżywione i dotlenione, co bez wątpienia przekłada się na jej zdrowy wygląd. Szczotkowanie ciała to swoisty peeling, który pobudza mechanizm komórkowy do wytwarzania świeżych, nowych komórek skóry. Ścieranie wierzchniej warstwy zrogowaciałego naskórka aktywizuje komórki w głębszych warstwach do odnowy i szybszej regeneracji. Zwiększa się tempo wymiany komórek, co przynosi widoczne efekty odmładzające już po kilku dniach regularnego szczotkowania skóry.  Nabiera ona zdrowego koloru, staje się gładsza i jędrniejsza.

Wyszorowana skóra lepiej wchłania substancje odżywcze przez wyeliminowanie zatkanych porów. Stosowane po masażu kosmetyki przynoszą lepsze efekty, gdyż dobrze ukrwiona skóra chłonie substancje aktywne do głębszych warstw. Wiele pań stosuje także suchy masaż, aby pozbyć się wrastających włosków po depilacji. Szczotki można także używać do masowania paznokci. Stają się twardsze i błyszczące.

DETOKS

Skóra, obok wątroby i nerek, spełnia ważna funkcję w procesie oczyszczania organizmu. Pot zawiera mocznik oraz kilka innych substancji odpadowych, niektóre z nich mogą być wydalone jedynie przez skórę. Szczotkując ciało zwiększamy naturalną zdolności skóry do usuwania szkodliwych substancji poprzez gruczoły potowe, odciążając przy tym nerki. Wyszczotkowana skóra pozbywa łatwiej szkodliwych substancji które się gromadzą w tkankach z powodu zanieczyszczonego środowiska, palenia, alkoholu, niewłaściwej diety, jedzenia przetworzonej, nasyconej chemią żywności. Szczotka oczyszcza ujścia gruczołów potowych, polepszając transpirację. Zwiększa się także powierzchnia oddychania i swobodne wydzielanie kropelek potu. Pobudzone poprzez masaż tkanki “zmuszone” są do oddania zalegających w nich toksyn. Szczotkując ciało w kierunku węzłów chłonnych stymulujemy przepływ limfy. Dlatego szczególnie poleca się szczotkowanie (nawet do trzech razy dziennie) osobom będącym na dietach oczyszczających, czy głodówkach. Limfa znacznie sprawniej krąży, transportując toksyny z komórek do narządów wydalania. To znacznie skraca procesy oczyszczania organizmu.

Cellulit

Szczotkując ciało stymulujemy pracę całego układu krwionośnego i limfatycznego. Usprawniona praca naczyń zapobiega tworzeniu się podskórnych zastoin (cellulitu) i obrzęków, co pomaga w redukcji cellulitu wodnego. Po masażu szczotką skóra ud i pośladków jest dobrze rozgrzana i ukrwiona. Dzięki temu aktywne składniki kosmetyków będą transportowane do głębszych warstw skóry. Tkanki będą lepiej odżywione i wzmocnione. Masaż dodatkowo rozgrzewa ciało i stymuluje krążenie co przekłada się na wzmożoną przemianę materii. 

Pamiętaj!

Szczotka sizalowa jest delikatniejsza od tampico, ale też mniej skuteczna.

sprawdź naszą szczotkę z agawy

Szczotka nie powinna pozostawiać zadrapań. Jeśli tak się dzieje skóra powinna przyzwyczajać się stopniowo. Można wykonać masaż w wannie na mokro (ja osobiście używam tej szczotki do mycia całego ciała wodą i mydłem) będzie wtedy delikatniejszy. Z czasem skóra na pewno się przyzwyczai i nie będzie takich silnych odczuć:)
Ja za pierwszym razem kiedy sama próbowałam działanie szczotki pomyślałam że to jest niemożliwe aby tak bolało:) 
Ale po czasie przywykłam i teraz nie wyobrażam sobie miziania inną szczotką

Generalnie, szczotka powinna być tak dobrana, aby pod wpływem masażu nie pozostawiała zadrapań na ciele, ale skóra powinna się zaczerwienić. Jeśli masaż szczotką okaże się bardzo nieprzyjemny, można zacząć od nacierania skóry szorstkim ręcznikiem lub używać szorstkich rękawic z naturalnych włókien.

JAK WYKONAĆ MASAŻ NA SUCHO?

Dla własnego komfortu, masaż najlepiej wykonać w ciepłym pomieszczeniu. Przed szczotkowaniem nie stosujemy żadnych kremów, olei ani balsamów. Skóra ma się pozbyć toksyn, a kosmetyki to utrudniają. Jest wiele technik masowania ciała na sucho. Można to robić krótkim bądź długimi posuwistymi ruchami,  ale jedna podstawowa zasada to taka, że wykonujemy ruchy w kierunku serca. Podczas masażu, szczotkę należy lekko dociskać do skóry. Na początku lepiej pomijać miejsca szczególnie wrażliwe (np. pachwiny, dekolt, miejsca pod kolanami), z czasem skóra do tego przywyknie .

Zaczynamy od nóg. W pierwszej kolejności masujemy podeszwy stóp, potem ich wierzchnią część od palców do kostek. Następnie szczotkujemy łydki   uda i pośladki, w kierunku węzłów pachwinowych. Następnie plecy – od pośladów w kierunku karku. Tu możemy mieć problem. Jeśli nie masz szczotki z rączką i nie możesz dosięgnąć pleców, wytrzyj je energicznie suchym ręcznikiem. Masaż rąk zaczynamy od dłoni, przesuwając szczotką od koniuszków palców do nadgarstka. Szczotkujemy zewnętrzną i wewnętrzną stronę dłoni. Nie zapomnij o paznokciach. Szczotkowanie świetnie wpływa na ich wygląd. Płytka paznokcia stanie się twardsza i lśniąca, a skórki będą wolniej rosły. Pobudzanie krążenia u nasady paznokcia, sprawi, że będą one lepiej odżywione. Kolana i łokcie szczotkujemy ruchami okrężnymi. Także pod pachami i pod kolanami, gdzie znajdują się węzły chłonne, wykonujemy delikatne ruchy okrężne, w jedną i druga stronę.

Brzuch masujemy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara lub ruchami posuwistymi od dołu go góry. Nie dla każdego będzie to przyjemne, dlatego osoby bardzo wrażliwe robią to delikatniej. Wokół piersi wykonujemy szczotką ósemki lub pomijamy te okolice, jeśli masaż jest nieprzyjemny. Szyję i dekolt masujemy posuwistymi ruchami od dołu do góry, w kierunku brody i uszu. Każdą część ciała masujemy tak długo, dopóki sprawia nam to przyjemność, ale nie należy przesadzać, gdyż system nerwowy po dłuższym czasie pobudzania przestaje reagować na bodźce i przyzwyczaja się. Optymalny czas masażu całego ciała to 5 minut. Początkowo odczucia mogą być nieprzyjemne, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą, jednak z każdym dniem skóra będzie przyzwyczajać do takiej stymulacji i masaż na sucho będzie coraz przyjemniejszy.

Po wyszorowaniu ciała bierzemy kąpiel lub spłukujemy skórę ciepłą wodą i osuszamy delikatnie ręcznikiem. Tak przygotowana skóra jest gotowa do szybkiego wprowadzenia substancji odżywczych czy leczniczych. Wszystkie kosmetyki, które nałożymy na wyszczotkowaną skórę zadziałają o wiele szybciej i skuteczniej.

 

KIEDY SZCZOTKOWAĆ CIAŁO NA SUCHO?

Zabieg działa pobudzająco, energetyzująco, więc najlepiej masaż wykonać z rana, zaraz po przebudzeniu, aby dodać energii na cały dzień. Nic tak wspaniale nie pobudza, w chłodny jesienny poranek, jak energiczny masaż szczotką. Oczywiście można to także robić o innej porze dnia, jeśli rano brakuje nam czasu. Nie polecam szczotkowania ciała wieczorem osobom, które mają trudności z zasypianiem. Aby kuracja przynosiła trwałe rezultaty, powinno się szczotkować ciało codziennie przez okres 2 do 3 miesięcy, później co drugi dzień. Warto również szczotkować ciało przed każdą kąpielą, w celu rozluźnienia mięśni i pobudzenia skóry do wydalania szkodliwych substancji z organizmu.

UWAGA! PRZECIWWSKAZANIA

Masaż wpływa dobroczynnie na cały organizm: odmładza go, pobudza do regeneracji, poprawia samopoczucie. Nie jest to jednak zabieg dla każdego. Wszelkie zmiany skórne na tle bakteryjnym czy wirusowym są przeciwwskazaniem do masaży szczotką. Osoby mające podrażnienia, świeże blizny, znamiona, dolegliwości skórne, przy masowaniu powinny omijać miejsca zmienione, jak również obszary powiększonych żylaków. Szczotkowanie nie jest wskazane przy wysokim nadciśnieniu tętniczym, a także przy wszelkich stanach zapalnych mięśni i stawów. Szczotkowania ciała nie powinno się także wykonywać bezpośrednio po bardzo wyczerpującym wysiłku fizycznym, kiedy krążenie jest jeszcze intensywne.

Źródła:

Christina Scott-Moncrieff “Dieta oczyszczająca, Sposób na zdrowie”

Natalia Rose „Surowa dieta oczyszczająca. Sposób na zdrowy organizm”

Dominique Loreau “Sztuka prostoty”

Melanie Sachs “Ajurweda a uroda”

Howard Murad, Dianne Partie Lange “Pozbadź się zmarszczek”

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl